Co víme o vojtěšce Alfalfa


Vojtěšku zná celý svět jako https://www.o2.cz/osobni/tablety/ pícninu, jednu ze složek potravy pro dobytek, je to významná zemědělská plodina, která se pěstovala v naší zemi již za socialismu. Lidé ji však využívají po staletí a kořeny jejího pěstování sahají až do starověkého Řecka, Říše římské a Persie.
Nejedná se však pouze o součást krmné směsi hovězího dobytka a jiných hospodářských zvířat, ale jejích významných výživových složek využívá i indická Ájurvéda a Tradiční čínská medicína. V současné době zažívá tato plodina velkou pozornost a zájem ze strany zastánců zdravé výživy vzhledem k obsahu významných složek přirozené rostlinné stravy.kvetoucí vojtěška Alfalfa.jpg

Co obsahuje vojtěška

Vojtěšku zná mnoho lidí pod názvem Alfalfa, je to specifické pojmenování, původem z arabštiny, upravené ve španělštině a posléze i v angličtině. Prodává se nejčastěji jako sušená pícnina, rozemletá na prášek, případně lisovaná do tablet.
Výhodou této rostliny je velmi pestrý obsah výživových prvků, které jsou v ní obsaženy v optimálním poměru. Lidský i zvířecí organismus je dokáže efektivně využít a tím pádem je vojtěška alfalfa naklíčeno.cz vhodná při prevenci a léčbě celé řady onemocnění.
Najdeme v ní základní vitamíny C, E, K1, provitamín A, vitamíny B, minerální prvky vápník, hořčík, železo, zinek, draslík, křemík, fosfor, sodík, ale i některé vzácné stopové prvky, jako je germanium, vanad nebo molybden. Nenápadná rostlinka má totiž široce rozvětvený kořenový bal, jímž dokáže čerpat z půdy tyto látky efektivně.slunéčko sedmitečné na vojtěšce.jpg

Komplexní působení v lidském organismu

Alfalfa působí příznivě na imunitní systém, pomáhá odvádět toxické látky z těla tím, že je na sebe váže, tomuto procesu napomáhá i vyšší obsah vlákniny. Tlumí záněty, pomáhá léčit akutní i chronické choroby, ale především funguje jako prevence ve formě doplňování výživových složek, zvláště tam, kde v běžné stravě schází. A přiznejme si, že většina z nás se nestravuje ideálním způsobem, navíc žijeme v době zvýšeného stresu, který nikomu rozhodně neprospívá.