Kde domov můj?


Otázka pro každého člověka. Je to tam, kde je naše rodina. Je to místo, kde jsme doma, kde je nám dobře, kde máme své rodiče, sourozence, odkud odcházíme a kam se rádi vracíme. Místo, kde máme své místečko k pobytu, jídlu, odpočinku i spánku, kde nejsme sami, kde nás mají rádi a mají pro nás pochopení. Je to místo, kde máme své soukromí.
příbytek bezdomovců

Kromě nejbližších nás doma obklopuje spousta věcí, které jsme si oblíbili, a které dělají náš domov domovem. Jsou to věci, které se nám líbí, a jen neradi bychom se jich vzdali. Je to běžné zařízení bytu, které potřebujeme k chodu domácnosti, ale také například křeslo po babičce nebo starožitné hodiny, které sice nejdou, ale spoluvytvářejí atmosféru domova. Máme-li něco z minulosti, co nám připomíná hezké chvíle, snažíme se to uchovat pro své potomky.
sedací souprava
V životě každého z nás nastane chvíle, kdy budeme muset „opustit hnízdo“, které pro nás postavili naši rodiče a vytvořit nový domov pro sebe, svého partnera a své děti. I když se vydáme svou vlastní cestou a vybudujeme si nový domov, vždy se budeme rádi vracet do místa, kde jsme prožili dětství.
Ne každý má to štěstí mít domov. V dnešní době je hodně lidí bez domova. Jsou to děti bez rodičů, které vyrůstají v dětském domově. Některé z nich se během dětství dostanou do náhradní rodiny a mají to štěstí zakusit atmosféru domova. Tyto zkušenosti pak mohou dále šířit a v dospělosti budovat svůj vlastní domov.
Pak jsou to dospělí lidé, kteří ztratili domov vlastním přičiněním, někteří i z jiných důvodů. To ale nic na věci nemění, že jsou bezdomovci. Dnes není vůbec těžké dostat se na ulici. Stačí pár úvěrů nebo půjček, ztráta možnosti výdělku, pár exekucí a jste tam. Proto bychom měli být velmi opatrní, abychom neztratili místo, kde jsme doma. Když o domov přijdete, je velmi těžké ho zase vytvořit.
láska otce k dceři
Měli bychom svým dětem od malička vštěpovat, jak je domov pro život důležitý, co pro nás znamená a jak ho co nejlépe ochránit.