Ústa stokrát jinak


Mezi to, co odlišuje ženskou tvář od mužské nejednou i více než výrazně, patří vynález jménem rtěnka. Jistě, jsou i čtyřprocentní a jim podobné výjimky, kdy je toto rozlišovací znamení klamné a neměli bychom se spoléhat jenom a pouze na něj, ale zpravidla je tomu tak. Když jsou zkrátka ústa namalovaná rtěnkou, měla by s největší pravděpodobností patřit některé z příslušnic našeho něžného pohlaví.
růžové rty
Je to vlastně už dávno, co se cosi jako rtěnka dostalo na veřejnost. Tuto prý používali již před pěti tisíci let v Mezopotámii a v šestnáctém století, za vlády Alžběty I., se tato dočkala velké obliby i v Anglii. První rtěnky podobné těm dnešním byly vyráběny z jeleního loje, vosku, červené barvy a směsi olejů, ovšem do dnešních dnů se dočkaly nejednou i dost zásadních proměn.
řada rtěnek
Dnešní rtěnky jsou prospěšné nejen ke zkrášlování, ale prospívají i zdraví rtů. Současná totiž současně zkrášluje, hydratuje, regeneruje, chrání před UV zářením a léčí rty své uživatelky. Poskytuje takovým rtům žádoucí barvu, ať už je tato jenom vcelku přirozenou a nenápadnou nebo naopak vysloveně do očí bijící, a stačí touto nejednou pouze přejet přes ústa, aby se navenek stala z jedné ženy žena úplně jiná. Z dámy se tak namátkou v mžiku stane třeba i poběhlice a z děvy volných mravů dáma – i když, jak zmíněno, pouze navenek, jiné projevy záhy prozradí, že jde pouze o imitaci.
Kvůli čemuž existuje rovnou celá škála rtěnek. Některé mají jemné a nenápadné odstíny barev, díky čemuž je lze používat dnes a denně pro kdejakou příležitost, jsou tu ale i červené a vínové vášnivé odstíny, rtěnky matující až sametové či naopak s výraznými třpytkami a vysokým leskem, jsou tu i rtěnky zvětšující objem rtů, ba i rtěnky zvané neslíbatelné.
červená rtěnka
Přičemž název těch posledních není až tak docela trefný, protože se zákonitě jednou slíbat musí, pokud se tedy jejich uživatelka je ochotná dost dlouho líbat, a naopak se prý žádná nemusí bát s touto rtěnkou popíjet víno nebo si dopřávat zákusek, takže by se této rtěnce spíš mělo říkat nespitelná nebo nesmlsatelná. Ale to jenom tak na okraj.
A ať jsou pak dnešní rtěnky jakékoliv, jsou prý natolik zdravotně nezávadné, že se jejich uživatelky vůbec nemusí bát toho, kolik jich v každodenním životě ze svých rtů spolykají. Protože uškodí-li toto něčemu, pak leda tak peněžence.
Ovšem i rtěnky jisté riziko znamenají. Doplatil na ně už kdekdo. Především záletní ženatí muži, jimž zůstal otisk takové rtěnky na tváři, na krku nebo třeba i někde docela jinde, a to ve chvíli, kdy si toho všimla jejich choť.