Kolik nás je?


Pokud tedy vás zajímá, jak se to má s příjmeními, kolikáté místo v pořadí patří vašemu příjmení, kde všude se vaši jmenovci v Česku nachází či jaká jsou nejfrekventovanější příjmení u nás, můžete navštívit stránky KdeJsme.cz, kde takové informace najdete. Samozřejmě existují i další stránky, které vám díky pár tahům myší sestaví například váš rodokmen. Pojďme se ale podívat, jaký je web, který se zabývá příjmením Čechů.

bezlepkový chléb a mandle

Jak je uvedeno na jednom z českých webů, jsme národ hrdých Nováků. To víme samozřejmě všichni. Podle poslední aktualizace na tomto webu je Novák stíhán Svobodou. Dále je nejčastějším příjmením Novotný, Dvořák, Černý. To je první desítka příjmení. Tedy včetně ženské varianty jmen. Pořadí, pokud tedy budeme akceptovat ženskou i mužskou variantu jako jedno příjmení, je u nás aktuálně následující:

1. Novák

2. Svoboda

3. Novotná

4. Dvořák

5. Černý

6. Procházka

7. Kučera

8. Veselý

Po této osmičce nejsilnějších příjmení však už dochází k různým změnám i v tom smyslu, že celkově je na 17. místě například Horáková, ale Horák se v žebříčku vyskytuje až na místě 19., 18. místo totiž obsadili Krejčí.

Kromě toho, že si na tomto webu můžete prohlédnout tento žebříček si můžete vyhledat i svoje příjmení a zjistit, kde a kolik osob s tímto příjmením žije. Bez námahy tak odhalíte, ve kterém městě v České republice žije nejvíce vašich jmenovců. Pokud si příjmení dáte vyhledávat, objeví se vám mapa a další doplňující informace v tabulce. Na mapě máte pak krásně graficky vyjádřeno, v kterém kraji konkrétně žijí lidé s vaším příjmením a v jakém počtu. V tabulce pak naleznete informace o tom, kolik osob s tímto jménem žije v jednotlivých osob a kolik lidí připadá s tímto jménem na tisíc obyvatel.

Zajímavé je, že zároveň také můžete vidět v dalším grafu, jak se historicky vyvíjeli informace o vašich jmenovcích, a to již od roku 1901.

čtyři zeleninové šťávy

Na webu je také možné vidět přehled nejčastěji užívaných křestních jmen. S poslední aktualizací je pořadí křestních jmen následující:

1. Jiří

2. Jan

3. Petr

4. Jana

5. Marie

6. Josef

7. Pavel

8. Martin

9. Tomáš

10. Jaroslav

Tato databáze pochází ze statistik a údajů Ministerstva vnitra České republiky, takže je určitě minimálně jednou zajímavé ji navštívit.