Černobyl – netradiční cíl pro dobrodruhy


Většina turisticky atraktivních oblastí disponuje krásnou přírodou, kulturně-historickými památkami. Lidé si sem jezdí odpočinout od pracovního stresu. V příjemném klimatu strávit ničím nerušené dny. Ano – tak vypadá dovolenkový ideál. Ne však pro všechny. Jsou mezi námi tací, kteří milují vzrušení z nebezpečí. Kteří objevují místa, ze kterých jiným vstávají vlasy hrůzou. A vůbec jim nejde o pohodlí; jejich cílem je prostě ukojit touhu po tajemnu, adrenalinu – po něčem, co mnoho dalších za celý život nezažije.

haly černobylu

Cíle, které vyhledávají, jsou různého charakteru – od pouští, přes jeskynní systémy až po polární pustiny. Nicméně v Evropě je pro tyto a jim podobné „gurmány“ skutečná lahůdka. Je jí oblast na severu Ukrajiny při hranici s Běloruskem.

Nenajdete tady krásnou přírodu, natož přímořské pláže. Ne! Je to zde samá bažina, samý močál. Místní lesy jsou husté. Je tady nepříjemné ticho. Žádná doprava, žádné tovární komíny. Žádní lidé. Protéká zde řeka Pripjať, která dala název celé bažinaté oblasti. A v jejím centrum – Černobylská jaderná elektrárna!
zničená továrna

Ano, místo jedné z největších tragédií moderní doby je v současnosti otevřeno i pro turisty. Ačkoliv slovo „otevřeno“ je nutné brát s rezervou. Široké okolí elektrárny je totiž stále zamořeno po masivním jaderném výbuchu. Při něm v roce 1986 unikl do ovzduší radioaktivní mrak, který přešel přes polovinu východní Evropy.

Sovětští inženýři zde udělali při rutinním testování řadu chyb, které, podpořeny technickými faktory, znamenaly jadernou katastrofu nevídaných rozměrů. Celé město s asi 15 000 obyvateli rázem přestalo existovat. Místní byli evakuováni. A spolu s nimi asi 130 000 obyvatel v regionu. Elektrárna dostala betonový kryt, který zpomalil šíření radioaktivních látek do okolí. Přesto však bez speciálních ochranných pomůcek turisté vstoupit nemohou. A do budov už vůbec ne.

Přesto jich sem ročně přijedou tisíce. Potřebujete speciální povolení ukrajinských úřadů. Počet návštěvníků je omezen. I v naší republice se na tyto zájezdy specializuje řada cestovek. Stačí je vyhledat na internetu.