Před použitím bazénových tablet je třeba vodu v nádrži otestovat


Testery – papírky

Klasický lakmusový papírek jistě znáte ze základní školy z vyučování chemie. Tentokrát se jedná o speciální testery, které monitorují jak tvrdost a pH, tak i obsah dusičnanů a dusitanů. Nevýhodou je poměrně nepřesný odečet hodnot po delší době od otevření balení. Papírky totiž časem stárnou (při chemické reakci se vzdušnou vlhkostí).

Tablety

Jde o testovací bazénové tablety, jimiž se zjišťuje hodnota pH, volného chlóru a kyslíku. Jejich výhodou je zatavení ve fólii, tudíž nejsou v kontaktu se vzduchem a jejich životnost se prodlužuje na několik sezón. Navíc náhradní balení je bez problémů dostupné v mnoha e-shopech. Další předností je maximální pohodlí, aplikují se velmi snadno a jednoduše se také odečítají naměřené hodnoty.

bazén bez lidí

Elektronika

Jestliže hledáte kvalitu bez kompromisu a rozhodně nejpřesnější způsob testování bazénové vody, zůstaňte u elektronického testování. Zařízení měří všechny potřebné parametry s přesností plus mínus na desetinu stupně. Výhodou je pochopitelně snadná aplikace a přesné hodnoty měření, nevýhodou zcela nepochybně vyšší cena.

Kapičkový tester

Jsou schopny efektivně měřit všechny potřebné parametry, podobně jako to dokážou elektronické testery, a jsou rovněž velmi přesné. Nevýhodou je kratší životnost, resp. po určité době nemusí zařízení pracovat spolehlivě. Navíc se náhradní náplně hůře shání, na rozdíl od tabletových prostředků.

dítě na matraci

Testování samotného testeru

Především u papírkových a kapičkových technologií je třeba v průběhu sezóny občas jejich funkci ověřit. Provádí se to pomocí dešťové vody, která zaručeně neobsahuje žádný chlór, zařízení tedy nesmí chlór vůbec detekovat. Následně se provede test chlorové vody, kdy se lehce setře z chlorové tablety prstem jemná vrstvička, prst se opláchne sklenicí vody a přiloží na test. Zařízení musí vykázat naopak velmi vysokou koncentraci chlóru. Na obsah chlóru má také vliv pH vody, proto vždy čtěte návod k obsluze jak bazénové chemie, tak i samotných testerů.