Výrobky z pěnové gumy


Měkkou pěnovou gumu, známou také jako mechovou pryž, zakoupíte ve výtvarných či kreativních potřebách, i v leckterém papírnictví. Rozměry má stejné jako papír A4, tedy 20 x 30 cm, ale různé tloušťky. Vybírat můžete z mnoha barev. Ve většině obchodů je prodávají po 1 kuse, někde však mají pouze celá balení, která obsahují mix různých barev.
barevné gumičky
Základem výrobků jsou „korálky“ z pěnovky. K jejich zhotovení budete ještě potřebovat nůžky, párátka a lepidlo bez rozpouštědla. TIP: Nemusíte shánět žádné speciální, já používám vteřinové gelové lepidlo. Dobře drží, ale neroztéká se jako klasické vteřinové.

Postup: Z pěnovky nastřiháte proužky 20 cm dlouhé a 2 cm široké. Na jednotlivé proužky narýsujete šikmé čáry (do prostředku dvoucentimetrové strany), aby vznikly dlouhé trojúhelníky. Vystřihnete. Trojúhelníky omotáte kolem párátek, začínáte od širšího konce. Špičku přilepíte, aby korálek držel pohromadě. Po zaschnutí párátka opatrně vytáhnete. TIP: Délku a šířku počátečního proužku můžete různě uzpůsobit. Pokud chcete korálky spíše drobnější, stačí délka proužku 15 cm. Při šířce 3 cm zase vznikne korálek podlouhlý. Udělejte si nejprve několik zkušebních korálků, ať zjistíte, jaké se vám nejvíce líbí.

Náhrdelník
Připravte si korálky z pěnovky, nylonový vlasec a uzávěry na korálky (může být i karabinka a očko). Korálky klasicky navlékejte na vlasec, střídejte barvy a velikosti podle své fantazie. Konce vlasce zajistěte uzávěry. TIP: Pěnové korálky můžete doplnit tradičními plastovými nebo dřevěnými, výsledný efekt je tak zajímavější. Nebo si na prostřídání vyrobte korálky z tvrdého papíru (stejným způsobem jako z pěnovky).
malé korálky
Další šperky
Podobným způsobem můžete vyrobit i náušnice. Stačí zakoupit náušnicové háčky. Také obyčejné spony do vlasů nebo větší pinety se dají takto ozdobit. Záleží jen na vaší fantazii a kreativitě.

Závěsná ozdoba
V tomto případě navléknete korálky na tři různě dlouhé vlasce. Mezi jednotlivými korálky se nechává mezera, takže je třeba korálky na vlasce přilepit. Na jeden konec vlasce připevněte nějaké hezké zakončení – střapec, peříčko, větší korálek atd. Takto ozdobené vlasce uvažte druhým (volným) koncem v rozestupech na půlku špejle, kterou jste před tím také nazdobili. Teď už zbývá jen přidělat očko či poutko na zavěšení. TIP: Zkuste použít kulatou základnu pro zavěšení (kolečko z pevnějšího drátu) a více ozdobených vlasců.

Pěnová guma se snadno stříhá i lepí a výrobky z ní vypadají originálně. Jistě přijdete i na další možnosti využití. Pusťte se do toho!