Nepsaná pravidla vzhledu kuchaře


Kdo se šel někdy najíst do restaurace, ví, že ve většině případů se setká pouze s obsluhou ve formě barmana, a číšníka. Málokdy pak potkáme velkého mistra, tedy osobu, která nám všechny ty delikatesy připravuje. I na toho jsou však kladeny velké nároky, co se odívání týče, a v případě že by měl opustit kuchyni, a vyjít na denní světlo, měli bychom ihned poznat, o koho se jedná. Jak by měl vypadat takový kuchař, a jaká pravidla musí nutně dodržovat?

kuchař v restauraci

Uniforma kuchaře

Uniforma kuchaře se sestává z několika částí. První je vrchní díl uniformy, tedy rondon. Kuchařský rondon pánský, či dámský, je něco jako rozměrnější košile, avšak pevná, se šikmým zapínáním. Může být bílý, černý, zelený, i modrý. Na barvě vlastně ani tak nesejde. Měl by však mít kapsičku, kam si kuchař může schovat propisku, a rukáv by měl být akorát po lokte, aby jej kuchař nemáčel v jídle. V některých kuchyních pak může mít kuchař kalhoty jakékoliv, doporučují se však pevné, aby při polití horkou tekutinou nedošlo ke zranění. V těch lepších restauracích jsou pak kalhoty sladěny s rondonem. Jelikož je kuchař neustále na nohou, měl by mít přidělenou kvalitní a pohodlnou obuv, nejlépe se zavřenou špičkou, to aby nedošlo k zakopnutí. V případě že má kuchař, či kuchařka delší vlasy, měly by být staženy síťkou, a na ní umístěna kuchařská čepice.

mladá kuchařka

Pravidla kuchaře

Jelikož kuchař připravuje pokrmy pro spoustu lidí, musí dbát na hygienu víc, než kdo jiný. Někteří kuchaři pracují v rukavicích, což je ovšem velmi nepohodlné. Nehty musí být střižené na krátko, a vždy perfektně čisté. V případě kuchařek není dobré, když mají nehty nalakované, jelikož lak se může loupat, a spadnout do jídla. Kuchaři si pak musejí mýt ruce téměř neustále, a to speciálním mýdlem s dezinfekčními účinky. Pokud má kuchař jakékoliv příznaky nemoci, od rýmy, kašel, či třeba zánět spojivek, nebo průjem, rozhodně by měl zůstat doma. V žádném případě není bezpečné, aby nemocný kuchař připravoval pokrmy.