První jídlo. Mixovat či nemixovat?


Mixovat malým dětem jídlo, shánět recepty na kašičky, pyré a jiné dětské mixované pochutiny, to bylo hlavní náplní každé maminky malého dítěte. Dnes se od mixování odchází, nahradil ho totiž jiná trend, který vede malé děti k tomu, aby se sami odstavovaly.


miminko

Každá maminka může u svého děťátka pozorovat, že se natahuje po každém jídle, které má jen trošku na dosah. Mrkev, jablko, rohlík… Je jedno, co to je, hlavně že to může strčit do pusinky a ochutnávat. Maminky se dříve hrozily. Že co není namixované, nesmí do pusinky přijít. Dnes je tomu jinak. Každé dítě by mělo zkusit metodu krmení, které je řízeno právě jím, dítětem. Takže, maminky, nechte lžičky a mixéry uklizené!

Dětem, jakmile jsou samy schopné brát jídlo do ruky a samo ho kousat, by se v tom nemělo bránit. Dítko se nají samo, i když se v jídle vrtá ručičkama. Fakt to funguje, přesvědčte se sami. Můžete dítku nabídnout namísto mixované stravy to, co sami máte na talíři. Samozřejmě pouze tehdy, když si sami vaříte zdravou stravu, která nebude příliš kořeněná a solená. Jednoduše jídlo nakrájejte na větší kousky, třeba mrkev, brambory či kuřecí maso. A nic víc. Dítě začne samo objevovat, co vlastně jídlo je. V klidu ho nechte, ať vás u stolu napodobuje. Samo si bude jídlo dávat do pusinky, tedy v případě, že je na to samo připraveno. Pokud se samo nechce najíst, neodepírejte mu kašičky a přesnídávky. Dítě si zkrátka samo určí, co mu vyhovuje. Dávejte mu jídlo jen tehdy, když o něj jeví zájem, v žádném případě mu ho nenuťte.

Možná bude zpočátku jídlo plivat a patlat, ale nenechte se odradit. Postupem času se naučí poznávat chutě a konzistence, a vytvoří si k jídlu kladný vztah. Jen mu dejte čas a šanci vybrat si, co zrovna chce do pusinky dát. Samozřejmě mu nabízejte jen zdravé potraviny, které jsou přiměřené jeho věku. A dbejte na to, aby do jeho jídelníčku bylo zařazováno vše, co je doporučené.


batole

Výhodou této metody je to, že jste všichni u jednoho stolu. Dítě jí společně s rodinou, obsluhuje se samo, a to s velkou radostí. Navíc se začne seznamovat s barvami, chutěmi a vůněmi potravin. Osahá si různé druhy ovoce, zeleniny a dalších potravin.

Mixování tedy není vůbec potřeba, stačí jen lehce rozmačkaná strava vidličkou nebo nadrobno uvařená zelenina.