Za stejnou práci, různá odměna


Pokud si člověk myslí, že v Evropě a Americe ženy již vyhrály na plné čáře a nemusí se tedy již o nic bát, je ve velkém omylu. Jenom v České republice je prokázané, že ženy dostávají v průměru méně o dvacet procent než jejich mužští protějšci. Není to všude, ale je pravda, že zastoupení žen ve vrcholových pozicích je stále mizivé a platy na takových pozicích skáčou z muže na ženu pěkně hluboko. Co ale s tím?
bohyně spravedlnosti

Žádné takové!

Na Islandu vešel 1. ledna v platnost zákon, který byl navrhnut zákonodárným sborem minulý rok ku příležitosti Mezinárodního dne žen 8. dubna. Zákon staví mimo zákon takové mzdové ohodnocení, které by vytvářelo mezeru mezi platem muže a ženy za stejnou práci. Island je jedním z největších tahounů boje v nerovném zacházení na pracovišti a vůbec severské země jsou v tomto velmi otevřené a nebojí se zabrousit do dosud tabuizovaných témat.

Island je snad nejúspěšnějším, neboť již devět let za sebou se umisťuje na první místa v prestižním žebříčku společnosti World Economic forum, která má mimo jiné za cíl snižování nerovností mezd můžu a žen po celém světě. Island je zkrátka napřed. A není sám. Jeho místo se snaží dohnat například Švýcarsko, Velká Británie nebo Rakousko, které se malými krůčky, i když ne tak velkými jako je ten islandský, snaží o větší rovnoprávnost mezi muži a ženami.

V Americe byla legislativa, která by zavedla podobný mechanismus zastavena Trumpovou administrativou. A je to právě Amerika, kde je tento rozdíl nejvíce citelný a viditelný. V ostatních částech světa je to poněkud horší, hlavně některé Africké a Asijské země. Je to ale i Evropa, kde se s řešením těchto problémů nijak nespěchá.
typografie
Český muž si říká, proč je vlastně něco takového důležité, vždyť žena by měla být přece doma s dětmi. Kromě všeho špatného, co je s takovou tezí, je dobré poukázat na právě neschopnost mužů více než kdy jindy zajistit dostatečné finanční zabezpečení a ženy jsou tedy nuceny pracovat a přispívat do rodinného rozpočtu. Zkuste si utáhnout domácnost na jeden plat a brzo uvidíte, jak se začnete pást na louce.